تاریخ: ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۴
2

دو شکایت از لایحه حجاب و عفاف در دیوان عدالت اداری ثبت شده است

حجت الاسلام مظفری رییس دیوان عدالت اداری در نشست خبری را رسانه ها از وصول دو شکایت از لایحه حجاب و عفاف خبر داد.لایحه مربوط به حجاب از سوی قوه قضاییه تهیه و پس از تصویب در هیات دولت در خردادماه سال جاری با نام « لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب» به مجلس ارایه شد، کمیسیون حقوقی مجلس نیز با افزایش مواد این لایحه از ۱۵ ماده به ۷۰ ماده نام آن را به لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب تغییر داد.

حال رئیس دیوان عدالت اداری می گوید که تاکنون در این زمینه دو شکایت دریافت شده اما تاکید کرد: طرح شکایت به این معنی نیست که این مصوبه خلاف قانون و شرع است بلکه شکایت بیشتر مبنی بر این است که صادر کردن این بخشنامه خارج از حدود اختیارات فرد است.
مظفری همچنین گفت: یکی از شکایت ها مربوط به شکایت از ابلاغیه دبیر وقت شورای امر به معروف و نهی از منکر و دیگری مربوط به شکایت از نحوه پوشش واحد در داروخانه‌ها و مراکز درمانی است.

رییس دیوان عدالت اداری افزود: برای رسیدگی به این شکایت و در گام نخست باید استعلام حدود اختیارات فرد به دست ما برسد. اگر خارج از حدود صلاحیت باشد شکایت علیه دبیر وقت شورای امر به معروف رد می‌شود. ضمناً هم امر به معروف و هم رعایت حجاب در داروخانه‌ها یک امر شرعی و قانونی است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ در مورد لایحه یک فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب با اجرای آزمایشی ۳ ساله این لایحه با ۱۵۲ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع، موافقت کردند.