تاریخ: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۵
2

سد آبریز چگونه به زنان گوجه‌چین کهگیلویه و بویراحمد کمک می کند؟

سید علی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد طی سخنانی از تلاش ها برای راه اندازی سد آبریز خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این موضوع به بهبود وضعیت زنان گوجه چین منطقه منجر شود.ماجرای زنان گوجه‌چین کهگیلویه و بویراحمد چیست؟

شواهد نشان می دهد که بخش زیادی از زنان و دختران شهرستان دهدشت استان در فصل برداشت گوجه فرنگی، برای کار به شهرهایی مانند خیرآباد و بهبان در استان های همجوار می روند. دستمزد روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان باعث شده است که دختران کم سن و سال زیادی با ترک تحصیل کامل و یا مقطعی، مادران و سایر زنان را برای این کار همراهی کنند.

پیش از این ایلنا در گزارشی در این زمینه نوشت: “خانواده‌ها مجبورند علاوه بر زنان، فرزندان دانش آموز خود را هم به ناچار از رفتن به کلاس درس بازدارند و آنها را به کار در مزارع گوجه در شهرستان‌ها و استان همجوارشان حوزستان راهی کنند.

مهین یکی از زنان گوجه چین که سرپرست خانوار نیز هست می گوید که مجبور است برای تامین هزینه‌های خانواده با همراهی دخترانش گوجه چینی کنند. دخترانم سه روز در هفته به جای مدرسه برای کار می آیند.”

گزارش دیگری از “اَفتوخبر” یکی از رسانه های این استان حاکی است: “زنان گوجه چین از هر سن و سالی۱۴ تا ۷۰ سال هستند، بیشترشان سن بالا و متاهلند، برخی از کمردرد، پا درد و گردن درد گلایه دارند، برخی تنها منبع درآمد خانواده بر دوش‌شان هست. در فصل کار که اواخر مهرماه و تا آذر ماه ادامه دارد، هر روز صبح زود مجبورند به صورت گروهی سوار ماشین شوند و راهی بهبهان شوند و تا غروب به خانه مراجعت نمایند.”

سد آبریز برای این زنان چه کار می کند؟

استاندارد کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه می گوید: ما یک آرزوی بزرگ و دردی بر دل مانده داریم و آن هم سد «آبریز» است؛ سدی که اگر احداث شود هرساله حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به درآمد کشاورزان حومه شرقی کهگیلویه اضافه می‌شود و دیگر زن‌ها و دختران این استان برای گوجه‌چینی به استان‌های همجوار نمی‌روند و دیگر شب‌ها دل مردهای خانواده در این راه‌های طولانی برای یک لقمه نان نمی‌لرزد بنابراین این یک آرزوی بر دل مانده ماست.

احداث سد آبریز طی سال های اخیر به بحث های شدیدی بین موافقان و مخالفان این طرح دامن زده است و مشخص نیست که این سد چگونه به بهبود وضعیت این زنان کمک می کند اما به نظر می رسد طرح های جایگزین برای ارتقاء وضعیت معیشتی مردم و از جمله زنان کارگر مزرعه ضروری است.