خبربانو - با ازدواج مجدد مادر وضعیت حضانت فرزند چگونه است؟

خبربانو - جستجوگر ویژه اخبار زنان و خانواده

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹
کد خبر: ۲۸۴۹۵۹
بسیاری از زنان هنگام جدایی با مشکل جدایی از فرزند مواجه می شوند و این موضوع تاحد زیادی بر وضعیت آنان تاثیر گذار است اما جالب اینکه در شرایطی خاص پس از ازدواج مجدد مادر٬ حضانت فرزند همچنان با او خواهد ماند.



به گزارش خبربانو٬ به استناد ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی در صورتی که مادر ازدواج کند، حضانت فرزند با پدر است، در این ماده آمده اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند، حق حضانت با پدر خواهد بود، البته تحت شرایط خاصی هم حضانت با مادر خواهد بود.
ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی می‌گوید هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می‌تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند، اتخاذ کند.
اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر و قمار، اشتهار به فساد اخلاقی و فحشاء، ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی، سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء، تکدی‌گری و قاچاق، تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین است.
حال در صورتی که پدر بنا به شرایط فوق صلاحیت نداشته باشد، حضانت با مادر خواهد ماند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: