خبربانو - آیا زن می‌تواند از خانواده همسر خود مهریه اش را بگیرد؟

خبربانو - جستجوگر ویژه اخبار زنان و خانواده

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸
کد خبر: ۲۸۳۰۶۹
مطالبه مهریه از ارث شوهر دارای روند قانونی و مخصوص به خود است و تنها در شرایطی خاص می‌توان آنرا دریافت کرد.
آیا زوجه می‌تواند از خانواده همسر خود مهریه اش را بگیرد؟
به گزارش خبربانو، یکی از متعددترین دعاوی که در دادگاه‌های خانواده مطرح می‌شود بحث چگونگی دریافت مهریه توسط زوجه از زوج است.

بر اساس قانون دادگاه تا میزان ۱۱۰ سکه را از زوج دریافت می‌کند و ما بقی آن در قسط‌های متعدد به زوجه پرداخت می‌شود و برای ۱۱۰ سکه حق قانونی قرار داده شده است.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا در صورت ناتوان بودن زوج می‌توان مهریه را از ارث او دریافت کرد یا خیر؟

به موجب ماده ۸۶۷ قانون مدنی حق ارث با فوت یک شخص ایجاد می‌َشود و مادامی که فرد فوت نکرده باشد نمی‌توان اموال او را تقسیم کرد.

زوجه نمی‌تواند تا مادامی که فردی فوت نکرده تقاضای دریافت مهریه خود از ارث او را داشته باشد وحتی اگر خانواده زوج از نظر مالی متول هم باشند باز زوجه نمی‌تواند مهریه خود را از خانواده همسرش دریافت کند.

دریافت مهریه از ارث شوهر منوط به فوت پدر همسر و انجام شدن مقدمات انحصار وراثت است.

در صورتی که زوج دارای اموالی تحت عنوان ارثیه باشد زوجه می‌تواند درخواست دریافت مهریه و توقیف مال از ارث همسر خود را داشته باشد.
برچسب ها: مهریه ارث
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: