تاریخ: ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۷

مسعود پزشکیان خطاب به زنان: صدای رنج، اعتراض و قهر شما را شنیدم

مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای خطاب به زنان گفت: صدای رنج، اعتراض و قهر شما را شنیدم. مسعود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای خطاب به زنان گفت: صدای رنج، اعتراض و قهر شما را شنیدم.

در این بیانیه آمده است: من دیده‌ بودم که چگونه علاوه بر بسیاری از محرومیت‌ها و محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی در معرض خشونت و گشت ارشاد و طرح نور و تفکیک‌های جنسیتی هم قرار گرفته‌اید. می‌فهمم که آثار این اجبار و تبعیض غالب شما را در همه جای کشور رنجانده و آزرده است.

متن کامل بیانیه بدین شرح است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم
بیانیه دوم: سخنی با زنان و دختران

زنان بزرگوار و دختران عزیز ایران
رنج‌های همه ما فراوان است و فرصت انتخاب اندک. ایرانیان همه از نابرابری و تبعیض رنج برده‌اند، اما زنان و دختران ایرانی در همه جای ایران – از شهرهای بزرگ و حاشیه آن‌ها تا شهرهای کوچک و روستاها و مناطق محروم – بی‌عدالتی‌ها را بیشتر دیده و لمس کرده‌اند. بارها گفته‌ام عدالت گمشده جامعه امروز ماست. عدالت جنسیتی هم یک شعار نیست، وجهی از «بازگشت به مردم» برای تغییر وضعیت عادلانه و خلق فرصت‌های توسعه است.

ما در این سال‌ها شاهد زنانه‌تر‌شدن فقر و محرومیت‌‌ها در دسترسی عادلانه به آموزش و بهداشت و فرصت‌های شغلی و انتخاب سبک زندگی بوده‌ایم، اما بازتاب آن‌ها را در حکمرانی و سیاست کمتر دیده‌ایم.

من هرچه بیشتر در ایام انتخابات با شما زنان و دختران عزیز ایرانی روبرو شدم، صدای رنج و اعتراض و حتی قهر شما را بیشتر شنیدم. من دیده‌ بودم که چگونه علاوه بر بسیاری از محرومیت‌ها و محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سیاسی در معرض خشونت و گشت ارشاد و طرح نور و تفکیک‌های جنسیتی هم قرار گرفته‌اید. می‌فهمم که آثار این اجبار و تبعیض غالب شما را در همه جای کشور رنجانده و آزرده است.

من پیش از این در بیانیه «برای زنان و دختران ایران» متعهد شده‌ بودم چنان که خداوند هرگونه تبعیض را بر مبنای جنسیت نفی می‌کند، با سیاستی هم‌صدا و همراه با شما از این رنج شما بکاهم و حال هم تجدید عهد می‌کنم با اجرای همه ظرفیت‌های قانون اساسی و انجام و اجرای اصلاحات قانونی و اجرایی، به تعادل و توازن جنسیتی در همه زمینه‌ها برگردیم.

من زنان و دختران ایرانی و مطالبه‌های به حق آنان را برای ایران سرمایه و فرصتی نو می‌دانم. شما هم روز جمعه با رأی خود به تغییر و رفع تبعیض، این فرصت را زنانه‌تر و تأثیرگذارتر کنید.

خاک پای ملت ایران
مسعود پزشکیان