تاریخ: ۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۸
1

دختر اول، پیشنهاد عجیب معصومه ابتکار به رییس جمهور

معصومه ابتکار معاون پیشین زنان ریاست جمهوری در اقدامی عجیب به مسعود پزشکیان رییس جمهور منتخب پیشنهاد داد که زهرا پزشکیان دخترش را به عنوان دختر اول به جامعه معرفی کند.معصومه ابتکار معاون پیشین زنان ریاست جمهوری در اقدامی عجیب به مسعود پزشکیان رییس جمهور منتخب پیشنهاد داد که زهرا پزشکیان دخترش را به عنوان دختر اول به جامعه معرفی کند. جواب آذری جهرمی به وی نشان دهنده ناهماهنگی در ستاد انتخاباتی است.

در بسیاری از کشورها که دارای روند های دموکراتیک هستند، همسر رییس جمهوری به عنوان بانوی اول به ایفای نقش های سیاسی و اجتماعی می پردازد. باتوجه به درگذشت همسر مسعود پزشکیان، این پیشنهاد برای اعطای این نقش به دخترش ارایه شده است.

عبارت بانوی اول در ایران پس از انقلاب با فعالیت های دکتر جمیله علم الهدی به عرصه ادبیات سیاسی ایران بازگشت و تا قبل از ابراهیم رییسی، هیچ رییس جمهوری این نقش را برای همسرش قایل نشده بود. شاید بیشتر به این دلیل بود که هیچکدام از این زنان سابقه علمی و اجتماعی در حد دکتر جمیله علم الهدی نداشتند.

حال با گذشت سه روز از انتخاب مسعود پزشکیان به سمت نهمین رییس جمهوری پیشنهاد «دختر اول» از سوی معصومه ابتکار ارایه شده است که چندان مورد توجه نیز قرار نگرفت. چرا که محمدجواد آذری جهرمی از موثرترین اعضای ستاد انتخاباتی پزشکیان در جواب وی نوشت: «دکتر پزشکیان به صحنه آمدند و مردم او را انتخاب کردند تا بساط «اول» شناختن‌ها را برچینند. همه دختران ایران، «دختر اول» خواهند بود.

این پاسخ جهرمی در واکنش به اظهار نظر ابتکار در شبکه اجتماعی X (توییتر) است که نوشته بود: ‏با احترام به شخصیت مستقل و حق انتخاب خانم زهرا پزشکیان، نظر به “مادری”‌ای که در این ایام در حق پدر کردند و به یاد مادرش فاطمه و به پاس وجود دختران و جوانان عزیز ایران. چه خوب است عنوان و مسئولیت ‎#دختر_اول را بپذیرند و همان وظائف First Lady را داشته باشند.