تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۹
1

زاکانی منکر حضور حجاب‌بان مترو شد

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهری ۱۴۰۳ در ویژه برنامه فرهنگی، منکر حضور حجا‌ب‌بان ها در مترو تهران شد و گفت: ما حجاب‌بان نداریم.علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهری ۱۴۰۳ در ویژه برنامه فرهنگی، منکر حضور حجا‌ب‌بان ها در مترو تهران شد و گفت: ما حجاب‌بان نداریم.

حجاب‌‌بان ها نیروهای آموزش دیده ای هستنذ که گزارش روزنامه شرق (مرداد ۱۴۰۲) از سوی شرکت «حامیان شهر شهرداری تهران» استخدام شده‌اند و وظیفه آنان تذکر لسانی، ممانعت از ورود به واگن‌های مترو و تحویل بد‌حجاب‌ها یا بی‌حجاب‌ها به پلیس را بر عهده دارند.

حال با گذشت نزدیک به یکسال از فعالیت این افراد و در حالی که نحوه حضورشان در مترو واکنش های رسانه ای و اجتماعی را به دنبال داشت شهردار تهران منکر حضور حجاب‌بان مترو شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چنانچه در مسند ریاست جمهوری قرار گیرد “الگوی رفتاری حجاب‌بان‌های شما” چگونه خواهد بود گفت:  عاشق سوالات صریح هستم. ما حجاب‌بان نداریم. آنچه که در رسانه‌ها تبلیغ می‌شود، حقیقت ندارد. عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی در این زمینه درست نیست.

وی افزود: درباره حجاب‌بانها نیز بگویم دسته اول عضو فاتب (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ) هستند که مسوولیت‌شان مشخص است و دسته دوم یگان انتظامات است و لباس فرم دارند و وظیفه نظم‌بخشی و انظباط در مترو را دارند.

زاکانی مشخص نکرد که منظورش از این دسته بندی چیست اما در اردیبهشت سالجاری اعلام کرده بود که شهرداری یک وظیفه قانونی و اخلاقی و شرعی دارد این که محیط‌بانی کند که فضا به سمت بی عفتی و بی حجابی در جامعه گسترش پیدا نکند.