تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۵۰
1

بی تحرکی، سلامت سالمندی را کاهش می دهد

سازمان جهانی بهداشت سبک زندگی بی‌تحرک را عامل اصلی بیماری‌های غیر واگیردار و چهارمین عامل مرگ زودرس در سراسر جهان می‌داند و می گوید که این وضع سلامت سالمندی را کاهش می دهد.سازمان جهانی بهداشت سبک زندگی بی‌تحرک را عامل اصلی بیماری‌های غیر واگیردار و چهارمین عامل مرگ زودرس در سراسر جهان می‌داند و می گوید که این وضع سلامت سالمندی را کاهش می دهد.

منظور از بی تحرکی آن است که فرد بخش زیادی از زمان خود را در حالت نشستن و یا دراز کشیده بگذراند.

به گزارش یورونیوز،تازه ترین مطالعات پزشکی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که هر دو ساعت اضافی که صرف فعالیت های نشسته مانند تماشای تلویزیون می‌شود، احتمال پیری سالم و سلامت سالمندی را تا ۱۲ درصد کاهش می‌دهد.

طبق تعاریف سازمان بهداشت جهانی، پیری سالم یعنی حداقل ۷۰ سال زندگی بدون بیماری مزمن عمده، اختلال شناختی یا مشکلات سلامت جسمی یا روانی.

براساس این تحقیق، هر ساعت در روز که با فعالیت بدنی، حتی کارهای سبک مانند کارهای خانه جایگزین شود، شانس زندگی سالم را تا ۷۰ سالگی  و یا بیشتر افزایش می‌دهد.

این تحقیق که برروی ۴۵ هزار نفر انجام شده می گوید انسان‌ها برای این‌که تمام روز را در جلوی صفحه نمایش بنشینند، خلق نشده‌اند و زمان صرف شده برای نشستن چه پشت میز و چه روی کاناپه، فرصت‌های بیرون رفتن و فعال بودن را از بین می برد و در عین حال خطرات قلبی عروقی، کلیوی و نیز فشار خون را افزایش می‌دهد.

این پژوهش بر اهمیت فعالیت بدنی سبک در برنامه روزانه مانند کارهای خانه، ایستادن در محل کار و پرهیز از نشستن بیش از ۴۵ دقیقه تاکید می‌کند، زیرا این امر می‌تواند اثرات قابل توجهی بر سلامت داشته باشد.